Afryka

AFRYKA – III etap konkursu 5-letniego „Zwiedź Świat w 5 lat z Kolanko” – w toku…

Będziemy w raju…

Tanzania – Park Narodowy Amboseli

Amboseli jest jednym z najstarszych i najchętniej odwiedzanych parków narodowych w Kenii. Jest to park stosunkowo mały, ale za to przypomina Kenię w pigułce. Znajdziemy tam rozległe równiny, lasy, bagna, jeziora i oczywiście mnóstwo dzikich zwierząt. Amboseli to również park słynący ze słoni. Żyje tutaj ponad tysiąc słoni – to jedna z nielicznych populacji tych zwierząt, której nie przetrzebili kłusownicy. Dzięki czemu możemy tutaj spotkać osobniki z wielkimi kłami.
Rośliność w Amboseli jest bujna i zawdzięcza to topniejącym śniegom na Kilimandżaro. Spływająca woda nawadnia okoliczne ziemie i zasila okresowe jeziora i stawy. Ze względu na dosyć powszechny dostęp do wody w Parku zawsze było dużo zwierzyny. Poza słoniami mieszkają tutaj także zebry, żyrafy, im pale, gnu, lwy, lamparty, hipopotamy, nosorożce, hieny, gepardy, bawoły i kilkaset gatunków ptaków. Urozmaiceniem każdego safari jest oczywiście piękny widok na najwyższą górę – KILIMANDŻARO.

Rezerwat Ngorongoro

Rezerwat Ngorongoro umiejscowiony jest we wnętrzu olbrzymiego wygasłego krateru o średnicy 18 – 22 km i powierzchni 312 km2. Krawędzie kaldery osiągają wysokość nawet 2500 m n.p.m., natomiast jej dno położone ok. 600 m niżej stanowi bogate, naturalne pastwisko. We wnętrzu żyje liczna i różnorodna zwierzyna, która nie dopuszcza do dużego przyrostu traw, dzięki czemu możliwa jest obserwacja mniejszych drapieżników, takich jak szakal, czy serwal. Zbocza krateru są na ogół strome, jedynie od strony parku Serengeti zbocze jest na tyle łagodne, że zwierzyna może swobodnie migrować na zewnątrz krateru, jak i do jego wnętrza. Ngorongoro jest jednak na tyle bogate w lasy, zielone pastwiska i słodką wodę, że przebywające tu zwierzęta niechętnie opuszczają to miejsce.
W parku znajduje się alkaliczne jezioro Magadi zamieszkałe przez hipopotamy i liczne ptactwo, wiele mniejszych słodkich jeziorek i strumieni, a także malowniczy akacjowy las Lerai. Część ścian krateru, a także jego zewnętrzne stoki porasta gęsty, wiecznie zielony górski las, w którym przez cały rok kwitnie życie.
Park Ngorongoro, niczym Arka Noego, skupia niemal wszystkie gatunki afrykańskich zwierząt: lwy, hipopotamy, nosorożce, słonie, żyrafy, zebry, bawoły, szakale, antylopy oraz wiele różnorodnych gatunków ptaków. Lasy pełne są leśnych antylop, lampartów i jeżozwierzy. Niezaprzeczalną wizytówką parku są natomiast występujące na wolności praktycznie tylko w tym rezerwacie nosorożce czarne. Ngorongoro zajmuje pierwsze miejsce spośród afrykańskich parków narodowych pod względem gęstości populacji zwierząt. Ngorongoro wchodzi w skład krajobrazowo – zwierzęcego Rezerwatu Ngorongoro, który w 1979 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stone Town

Stone Town znajduje się na liście UNESCO. Zabudowa miasta, która jest mieszanką kultury arabskiej, indyjskiej, europejskiej i afrykańskiej, charakteryzuje się wąskimi uliczkami, w których nie mieszczą się samochody. Transport odbywa się pieszo oraz na rowerach i motocyklach. W przeszłości miasto było centrum wschodnioafrykańskiego handlu niewolnikami między Azją i Afryką.

Zanzibar

Na wyspie Zanzibar panuje klimat podrównikowy – gorący i bardzo wilgotny. Temperatura powietrza często przekracza 30oC, a temperatura wody zwykle nie spada poniżej 25oC. Podczas tamtejszego lata, czyli w grudniu i styczniu, wieje północny monsun, zwany kaskazi, natomiast w zimie, czyli w czerwcu wieje monsun południowy  o nazwie kusi. Dzień na Zanzibarze trwa zwykle ponad 12 godzin – słońce wschodzi tu o podobnej porze przez cały rok (ok. godziny 6:30), a zachodzi ok. 18:30, z niewielkimi rocznymi odchyleniami. W klimacie Zanzibaru możemy wyróżnić porę suchą oraz deszczową.

Dokumenty do pobrania